RS Stock No.: 445-9771Brand: BlockManufacturers Part No.: PSR500/24-40
brand-logo
View all in DIN Rail Power Supplies
Technical Document
Specifications
Brand
Block
Type
Switch Mode
Electrical Phase
3
Output Current
40A
Dimensions
260 x 120 x 138mm
Depth
138mm
Width
120mm
Maximum Temperature
+70°C
Minimum Temperature
-10°C
Efficiency
88%
Mounting Type
DIN Rail
Ripple And Noise
100mV Pk-Pk
Country of Origin
Germany
Product details
120 to 960W 3 Phase PSR Series
Short circuit proof
Can be connected in parallel
High efficiency from 83-88%
Thermal overload cut-out
Overload/Voltage protection
DIN rail mountable.
Standards
You may be interested in
Block AC Input DC
Chinfa 400V ac AC Input DC
P.O.A.Each (Exc. GST)
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Block Switch Mode DIN Rail Panel Mount Power Supply, 40A Output, 960W
Imported by:
RS Components & Controls (I) Ltd
Distribution hub - B-89, Sector 67, Noida, Gautam Budh Nagar, (Uttar Pradesh), 201 301
P.O.A.
You may be interested in
Block AC Input DC
Chinfa 400V ac AC Input DC
P.O.A.Each (Exc. GST)
Technical Document
Specifications
Brand
Block
Type
Switch Mode
Electrical Phase
3
Output Current
40A
Dimensions
260 x 120 x 138mm
Depth
138mm
Width
120mm
Maximum Temperature
+70°C
Minimum Temperature
-10°C
Efficiency
88%
Mounting Type
DIN Rail
Ripple And Noise
100mV Pk-Pk
Country of Origin
Germany
Product details
120 to 960W 3 Phase PSR Series
Short circuit proof
Can be connected in parallel
High efficiency from 83-88%
Thermal overload cut-out
Overload/Voltage protection
DIN rail mountable.
Standards
Chinfa 400V ac AC Input DC